GP2

Fabio Leimer hurtigst på andendagen

24. november 2010

Rapax-køreren Fabio Leimer var hurtigst i begge sessioner, da GP2 fortsatte testen på Yas Marina Circuit i Abu Dhabi.

Schweizeren dominerede formiddagens session, hvor han var hurtigst lige fra det grønne lys tændtes. Til andendagen var der flere nye ansigter i paddock, bl.a. norske Pål Varhaug hos Dams, Daniel Macinelli i Rapax, Dani Clos i Ocean Racing og Luca Filippi, der skulle køre for Scuderia Coloni.

GP-testen fortsætter lørdag.

GP2-test, anden dag, morgen:

1. Fabio Leimer – Rapax – 1:47.867 (16)
2. Luca Filippi – Scuderia Coloni – 1:48.054 (32)
3. Charles Pic – Barwa Addax Team – 1:48.141 (19)
4. Josef Kral – Barwa Addax Team – 1:48.171 (19)
5. Esteban Gutierrez – ART Grand Prix – 1:48.183 (28)
6. Sam Bird – Dams – 1:48.261 (22)
7. Michael Herck – DPR – 1:48.570 (13)
8. Joylon Palmer – iSport International – 1:48.614 (8)
9. Dani Clos – Ocean Racing Technology – 1:48.731 (16)
10. Andrea Caldarelli – Racing Engineering – 1:48.766 (15)
11. Nicolas Marroc – Ocean Racing Technology – 1:48.731 (14)
12. Roberto Mehri – iSport International – 1:49.025 (21)
13. Julian Leal – Trident Racing – 1:49.037 (19)
14. Nathanel Berthon – ART Grand Prix – 1:49.098 (23)
15. Stefano Coletti – Trident Racing – 1:49.120 (20)
16. James Jakes – Racing Engineering – 1:49.357 (12)
17. Simon Trummer – Arden International – 1:49.377 (32)
18. Jake Rosenzweig – Super Nova Racing – 1:49.537 (14)
19. Rodolfo Gonzalez – Super Nova Racing -1:49.631 (11)
20 Armaan Ebrahim – Arden International – 1:49.946 (32)
21. Pal Varhaug – Dams – 1:49.949 (34)
22. Kevin Ceccon – Scuderia Coloni – 1:49,971 (6)
23. Daniel Mancinelli – Rapax – 1:50.780 (19)
24. Camilo Zurcher – DPR – 2:10.469 (1)

GP2-test, anden dag, eftermiddag:

1. Fabio Leimer – Rapax – 1:47.401 (16)
2. Josef Kral Barwa – Addax Team – 1:47.517 (16)
3. Dani Clos – Ocean Racing Technology – 1:47.827 (21)
4. Sam Bird – Dams – 1:47.887 (13)
5. Esteban Gutierrez – ART Grand Prix – 1:47.913 (31)
6. Andrea Caldarelli – Racing Engineering – 1:47.939 (16)
7. Luca Filippi – Scuderia Coloni – 1:47.944 (17)
8. Charles Pic – Barwa Addax Team – 1:47.972 (18)
9. Stefano Coletti – Trident Racing – 1:48.016 (26)
10. Kevin Ceccon – Scuderia Coloni – 1:48.156 (13)
11. James Jakes – Racing Engineering – 1:48.189 (24)
12. Michael Herck – DPR – 1:48.294 (23)
13. Roberto Mehri – iSport International – 1:48.387 (21)
14. Jolyon Palmer – iSport International – 1:48.406 (22)
15. Nathanael Berthon – ART Grand Prix – 1:48.759 (28)
16. Nicolas Marroc – Ocean Racing Technology – 1:48.831 (15)
17. Simon Trummer – Arden International – 1:48.874 (25)
18. Pal Varhaug – Dams – 1:48.891 (27)
19. Rodolfo Gonzalez – Super Nova Racing – 1:49.008 (19)
20 Julian Leal – Trident Racing – 1:49.085 (19)
21. Armaan Ebrahim – Arden International – 1:49.262 (31)
22. Daniel Mancinelli – Rapax – 1:50.102 (13)

Foto: Drew Gibson/GP2 Media Services

Skriv en kommentar