GP2

James Jakes topper første GP2-test

23. november 2010

Britiske James Jakes var flyvende sidst på dagen, da GP2-feltet returnerede til Abu Dhabi mindre end to uger efter sæsonafslutningen. Coloni-køreren Jakes satte næstbedste tid om formiddagen, men var urørlig i eftermiddagssessionen.

Pitlane i Abu Dhabi var fyldt med nye ansigter sammenlignet med sæsonfinalen. Hele seks kørere fra dette års GP3 var på banen, både mesteren Esteban Gutierrez (ART Grand Prix), vicemesteren Robert Wickens (iSport), Roberto Merhi og Simon Trummer (Arden), James Jakes (Scuderia Coloni) og Stefano Coletti (Trident). Både Gutierrez og Coletti er allerede bekræftede kørere i GP2 i den kommende sæson.

GP2-feltet tester videre de kommende tre dage på Yas Marina Circuit.

Dag 1 – formiddagssession

1. Michael Herck DPR 1:48.447 (28 omgange)
2. James Jakes – Scuderia Coloni – 1:48.530 (21)
3. Robert Wickens – iSport International – 1:48.761 (19)
4. Andrea Caldarelli – Racing Engineering – 1:48.869 (25)
5. Josef Kral – Barwa Addax Team – 1:48.889 (27)
6. Esteban Gutierrez – ART Grand Prix – 1:48.955 (20)
7. Sam Bird – Ocean Racing Tech – 1:49.106 (18)
8. Stefano Coletti – Trident Racing – 1:49.137 (15)
9. Roberto Mehri – Arden International – 1:49.164 (19)
10. Rodolfo Gonzalez – Racing Engineering – 1:49.194 (25)
11. Marcus Ericsson – Super Nova Racing – 1:49.217 (19)
12. Charles Pic – Barwa Addax Team – 1:49.288 (13)
13. Joylon Palmer – iSport International – 1:49.764 (25)
14. Jan Charouz – ART Grand Prix – 1:49.970 (27)
15. Kevin Ceccon – Scuderia Coloni – 1:49.981 (30)
16. Fabio Leimer – Rapax – 1:50.112 (10)
17. Nathanael Berthon – Dams – 1:50.254 (25)
18. Ivan Samarin – Dams – 1:50.470 (30)
19. Julian Leal – Trident Racing – 1:50.684 (12)
20 Nicolas Marroc – Ocean Racing Tech – 1:50.757 (25)
21. Jake Rosenzweig – Super Nova Racing – 1:51.440 (20)
22. Simon Trummer – Arden International – 1:51.593 (20)
23. Armaan Ebrahim – Rapax – 1:53.914 (28)
24. Camilo Zurcher – DPR – 2:33.817 (1)

Dag 1 – eftermiddagssession

1. James Jakes – Scuderia Coloni – 1:47.790 (19)
2. Esteban Gutierrez – ART Grand Prix – 1:48.209 (27)
3. Charles Pic – Barwa Addax Team – 1:48.302 (36)
4. Rodolfo Gonzalez – Racing Engineering – 1:48.302 (20)
5. Robert Wickens – iSport International – 1:48.408 (20)
6. Stefano Coletti – Trident Racing – 1:48.413 (27)
7. Josef Kral – Barwa Addax Team – 1:48.426 (24)
8. Michael Herck – DPR – 1:48.555 (19)
9. Andrea Caldarelli – Racing Engineering – 1:48.635 (26)
10. Marcus Ericsson – Super Nova Racing – 1:48.657 (16)
11. Joylon Palmer – iSport International – 1:48.836 (21)
12. Sam Bird – Ocean Racing Tech – 1:48.849 (19)
13. Kevin Ceccon – Scuderia Coloni – 1:48.870 (13)
14. Roberto Merhi – Arden International – 1:48.947 (27)
15. Jan Charouz – ART Grand Prix – 1:49.575 (28)
16. Nathanael Berthon – Dams – 1:49.767 (31)
17. Ivan Samarin – Dams – 1:49.950 (25)
18. Julian Leal – Trident Racing – 1:50.050 (8)
19. Simon Trummer – Arden International – 1:50.056 (29)
20 Nicolas Marroc – Ocean Racing Tech – 1:50.651 (15)
21. Armaan Ebrahim – Rapax – 1:51.073 (23)
22. Jake Rosenzweig – Super Nova Racing – 1:51.419 (8)
23. Fabio Leimer – Rapax – 1:51.605 (3)
24. Camilo Zurcher – DPR – — (—)

Foto: GP2 Media Services

Skriv en kommentar