Tim Svanholt/Carina Møller vinder DM-rally i vanvittig finale

27. oktober 2013

Alfred Hitchcock kunne ikke have skrevet et mere nervepirrende manuskript til finalen i Danmarksmesterskabet i rally. Tre mandskaber havde mulighed for at tage titlen i den hurtige 4WD-division, og det endte med, at outsiderne – Tim Svanholt/Carina Møller, Roskilde/Herlev – tog guldmedaljerne i den afsluttende fase af Danboring Rally.

Det var egentlig Ib Kragh/Mie Petersen, begge Juelsminde, der var forhåndsfavoritter, men to afkørsler med efterfølgende tidspunkt reducerede deres titelchancer. I stedet kom de forsvarende mestre Christian Jensen/Freddy Pedersen, Ans/Bjerringbro, i front for løbet, hvor de fik opbygget et forspring på et halvt minut til Steen Andersen/Iben Louring, Brøndby/Amager. Men midtvejs under den næstsidste hastighedsprøve sagde deres motor stop.

Nu var Steen Andersen/Iben Louring i front for løbet foran Tim Svanholt/Carina Møller, der med andenpladsen nu var kommet á point med Ib Kragh/Mie Petersen. Det blev derfor den allersidste hastighedsprøve, der i kraft af sine bonuspoint ville være udgørende for udfaldet af Danmarksmesterskabet. Begge hold gav fuld gas, men da Tim Svanholt/Carina Møller var bedst, kunne de med de maksimale tre bonuspoint sikre sig mesterskabet med et forspring på et point. Senere voksede forspringet til 11 point, da Ib Kragh/Mie Petersen havde overskredet deres respittid og blev udelukket.

Steen Andersen/Iben Louring scorede med førstepladsen i Danboring Rally årets anden generelle sejr, men grundet flere tekniske defekter i løbet af sæsonen måtte de tage til takke med en sammenlagt fjerdeplads.

I de tre andre divisioner endte Danboring Rally med de ventede Danmarksmesterskaber til tre mandskaber.

Kenneth Madsen/Henrik Dernoff, Dianalund/Ringsted, genvandt deres Danmarksmesterskab i Tunet National, mens Frank Nielsen/Per Brodersen, Odder/Lem St., og Henrik Larsen/Jeannette Kvick, Hårlev/Maribo, blev mestre i henholdsvis 2WD-divisionen og Tunet National.

Fototekst: To glade rallymandskaber efter Danboring Rally: (f.v.) vinderne Iben Louring/Steen Andersen og de nye Danmarksmestre Carina Møller/Tim Svanholt.

Foreløbige slutstillinger i danmarksmesterskabet:

Division A – internationale 4WD – Danmarksmesterskab
1. Tim Svanholt/Carina Møller Roskilde/Herlev Mitsubishi Lancer Evo IX

82

2. Ib Kragh/Mie Petersen Juelsminde/Juelsminde Peugeot 207 Super 2000

71

3. Christian Jensen/Freddy Pedersen Ans/Bjerringbro Peugeot 207 Super 2000

67

4. Steen Andersen/Iben Louring Brøndby/Amager Mitsubishi Lancer Evo X

61

5. Max Christensen/Preben Jensen Svenstrup/Rødding Subaru Impreza WRX STI

47

6. Torben Sørensen/Henrik Petersen Randers/Hobro Subaru Impreza N12

46

7. Dan Pedersen/Vagn Åge Hansen Brædstrup/Vejle Subaru Impreza N12

37

Esben Hegelund/Karsten Isaksen Hadsten/Egtved Peugeot 207 Super 2000

37

9. Tom Pedersen/Hans Marx Tinglev/Luxembourg Opel Corsa Super 2000

28

10. Dennis Pleidrup/Claus Amstrup Tørring/Egtved Mitsubishi Lancer Evo VI

20

11. Tom Odder Madsen/Jan Thomsen Hammel/Trige Subaru Impreza

15

12. Steen Johansen/Suna Schwaen Hårlev/Galten Mitsubishi Lancer Evo IX

14

13. Jens Chr. Pilgaard/Carsten Bjerregaard Holstebro/Holstebro Mitsubishi Lancer Evo IX

8

14. Michael Sørensen/Søren Tøndborg Kolding/Kjellerup Subaru Impreza N12

7

15. Lars Kragh/Jess Larsen Køge/Ringsted Porsche 911 GT3

3

Division B – internationale 2WD – Danmarksmesterskab
1. Frank Nielsen/Per Brodersen Odder/Lem St. Citroën C2 R2 Max

78

2. Jacob Jensen/Claus Kammersgaard Broby/Grindsted Peugeot 208 R2

67

3. Kim Madsen/Line Lykke Slagelse/Slagelse Peugeot 208 R2

60

4. Claus Lisberg/Jacob Lisberg Odense N/Odense N Citroën C2 R2

47

5. Klaus Hammer/Christopher Lassen Espergærde/Vanløse Renault Clio III Sport R3

45

6. Carsten Jensen/Michael Fasterholt Holstebro/Billund Renault Clio III Sport R3

34

7. Michael Ted McBride/Simon Vigsø Rødovre/Vig Honda Civic Type-R

25

8. Verner Boiskov/René Jørgensen Hemmet/Ikast Citroën C2 R2

22

9. Simon Vallentin/Sune Vallentin Gislinge/Gislinge Peugeot 206 Super 1600

20

10. Rasmus Christiansen/Inger Skjærbæk Herlufmagle/Dianalund Citroën C2 R2

14

11. Kasper Nymann Andersen/Dan Johannsen Vejen/Vejen Fiat Abarth 500 R3T

10

12. Jesper Borgaa Fischer/Flemming Pedersen Aabenraa/Aabenraa Citroën Saxo VTS

7

13. Henrik Lisberg/Mette Nielsen Odense N/Ringe Citroën C2 Challenge

5

Division C – tunede nationale biler – Danmarksmesterskab
1. Kenneth Madsen/Henrik Dernoff Gørlev/Ringsted Suzuki Swift Maxi 2000

81

2. Jesper Bisted/Heidi Knudsen Horsens/Egtved Suzuki Swift Maxi 1600

61

3. Morten Karl/Finn Thomsen Svenstrup/Outrup BMW 320i E36

58

4. Kjeld Seidler/Marc Troels-Smith Holmegaard/St. Heddinge Peugeot RCZ

42

5. Kim Madsen/Line Lykke Jensen Sorø/Sorø Peugeot 306 Maxi

31

6. Rasmus Sørensen/Anette Lykke Ølstykke/Søndersø Peugeot 106 Maxi

27

René Harms/Lone Otto Nørre Alslev/Fredensborg Suzuki Swift Sport

27

8. Sebastian Aagaard/Anders Hartwig Hammel/Odense Renault Clio II

24

Anders Lysen/John Madsen Sorø/Dianalund Suzuki Swift Maxi 2000

24

10. Martin Johansen/Karsten Isaksen Vejen/Egtved Renault Clio II Maxi 2000

21

11. Carsten Nielsen/Peter Lyngs Odder/Skals Peugeot 106 Maxi

19

12. Benny Pedersen/Ditte Kammersgaard Gørding/Kolding Peugeot 308

17

13. Kenneth Kolbe/Martin Kirkegaard Slagelse/Korsør Peugeot 205

9

14. Marco Gersager/Mette Jensen Rødovre/Holbæk Opel Kadett GSi

8

15. Michael Nielsen/Iver Bertel Haarby/Glamsbjerg Ford Puma

7

Division D – ikke-tunede nationale biler – Danmarksmesterskab
1. Henrik Larsen/Jeannette Kvick Hårlev/Maribo Renault Clio II Ragnotti

92

2. Nicolai Jensen/Mette Felthaus Horsens/Horsens Peugeot 207 R3T

63

3. Ole Jensen/Klaus Lanther Kalundborg/Kalundborg Renault Clio II

60

4. Jacob Madsen/Mette Jensen Dianalund/Holbæk Suzuki Swift Sport

46

5. Jens Møibæk/Christian Fisker Roslev/Østbirk Volvo 244

29

6. Jesper Nielsen/Stig Mejlbjerg Ullerslev/Sønderborg Peugeot 106

17

7. John B. Christensen/Johnni B. Christensen Svenstrup/Svenstrup Peugeot 206 RC

12

8. Brian Klausen/Kim Bach Sørensen Roskilde/Stenløse VW Golf II GTI

10

Per Sørensen/Birgitte Sørensen Hundested/Hundested BMW 120i

10

10. Rune Dyekjær Pedersen/Søren Andersen Assens/Årslev Volvo 850

9

11. Steen Christensen/Jørgen S. Nielsen Nykøbing Mors/Nykøbing Mors Volvo 850 GLT

8

12. Jesper Thomasen/Sebastian Magnussen Herlev/Tune Volvo 240

7

 

Skriv en kommentar