WEC

Tre danskere i Intercontinental Le Mans Cup

25. august 2010
se formel 1, livestream formel 1, se formel 1 gratis,

Tom Kristensen, Allan Simonsen og Juan Barazi er blandt kørerne i de 47 biler, der er tilmeldt premiereløbet i Intercontinental Le Mans Cup, ILMC.

Tom Kristensen får mulighed for at få revanche for den missede sejr på Le Mans, når ILMC skydes i gang med Autosport 1000 KM of Silverstone i begyndelsen af september. Men det danske Audi-es får også selskab af udlandsdanskeren Juan Barazi, der igen er at finde i Aston Martin Racings LMP1-racer.

Også den travle Allan Simonsen er igen med på startlisten for Hankook Team Farnbacher i det, der også er sæsonafslutningen for Le Mans Series.

ILMC byder på genoptagelsen af Audi/Peugeot-dysten fra årets Le Mans, selvom det tyske mærke denne gang stiller med to biler og de franske løver blot med en fabriksbil. I alt 12 LMP1-biler er tilmeldt, ligesom der er 12 LMP2 og syv Formula Le Mans-racere til start. Med 14 deltagende mandskaber er GT2-klassen igen en af de allerhårdeste, mens GT1 bliver en ’kamp’ mellem to Saleen-racere.

Dermed ligner startlisten unægtelig en gentagelse af årets Le Mans Series-løb på Paul Ricard, da blot en enkelt tilmelding kommer fra ALMS – Drayson Racing kommer hjem for at køre på hjemmebanen med Jonny Cocker og Paul Drayson. GT2-klassen byder på tilføjelse af Schnitzer BMW med Jörg Müller og Dirk Werner, mens Gulf Team First vil pryde banerne i deres Lamborghini Gallardo med den tidligere DTM-kører Fabien Giroix.

Foreløbig startliste til Autosport 1000 KM of Silverstone i Intercontinental Le Mans Cup:

LM P1

007 – Aston Martin Racing – Lola Aston Martin – Adrian Fernandez/Harold Primat/Andy Meyrick
008 – Signature Plus – Lola Aston Martin – Pierre Ragues/Franck Mailleux/Vanina Ickx
009 – Aston Martin Racing – Lola Aston Martin – Juan Barazi/Sam Hancock
1 – Team Peugeot Total – Peugeot 908 HDi FAP – Anthony Davidson/Nicolas Minassian
4 – Team Oreca Matmut – Peugeot 908 HDi FAP – Olivier Panis/Nicolas Lapierre/Stéphane Sarrazin
5 – Beechdean Mansell Motorsport – Ginetta-Zytek 09S – Nigel Mansell/Leo Mansell/Greg Mansell
7 – Audi Sport Team Joest – Audi R15 TDI – Tom Kristensen/Allan McNish
8 – Audi Sport Team Joest – Audi R15 TDI – Timo Bernhard/Dindo Capello
11 – Drayson Racing – Lola B10/60 Coupé – Judd – Paul Drayson/Jonny Cocker
12 – Rebellion Racing – Lola B10/60 Coupé – Rebellion – Nicolas Prost/Neel Jani
13 – Rebellion Racing – Lola B10/60 Coupé – Rebellion – Andrea Belicchi/Jean-Christophe Boullion
20 – Team LNT – Ginetta-Zytek 09S – Tony Burgess/Johnny Mowlem/Chris McMurry

LM P2

24 – OAK Racing – Pescarolo – Judd – Mathieu Lahaye/Jacques Nicolet
25 – RML – Lola HPD Coupé – Tommy Erdos/Mike Newton/Ben Collins
27 – Race Performance – Radical SR9 – Judd – Michel Frey/Chris Buncombe
29 – Racing Box – Lola B09 Coupé – Judd – Piergiuseppe Perazzini/Marco Cioci/Luca Pirri
30 – Racing Box – Lola B09 Coupé – Judd – Fabio Babini/Ferdinando Geri/Federico Leo
31 – RLR msport – MG Lola EX265 – AER – Barry Gates/Rob Garofall/Simon Phillips
35 – OAK Racing – Pescarolo – Judd – Richard Hein/Guillaume Moreau
36 – Pegasus Racing – Courage-Oreca LC75 – AER – Julien Schell/Frederic Da Rocha
39 – KSM – Lola B08/47 – Judd – Jean De Pourtales/Hideki Noda/Jonathan Kennard
40 – Quifel – ASM Team – Ginetta-Zytek 09S – Miguel Amaral/Olivier Pla
41 – Team Bruichladdich – Ginetta-Zytek 09S – Karim Ojjeh/Tim Greaves/Thor-Christian Ebbesvik
42 – Strakka Racing – HPD ARX – 01 – Nick Leventis/Danny Watts/Jonny Kane

FLM

43 – DAMS – Formula Le Mans – Oreca 09 – Andrea Barlesi/Alessandro Cicognani/Gary Chalandon
44 – DAMS – Formula Le Mans – Oreca 09 – Jody Firth/Warren Hughes
45 – Boutsen Energy Racing – Formula le Mans – Oreca 09 – Dominik Kraihamer/Nicolas De Crem/Bernard Delhez
46 – JMB Racing – Formula Le Mans – Oreca 09 – Peter Kutemann/Maurice Basso/John Hartshorne
47 – Hope Polevision Racing – Formula Le Mans – Luca Moro/Steve Zacchia/Olivier Lombard
48 – Hope Polevision Racing – Formula Le Mans – Christophe Pillon/Vincent Capillaire/Nico Verdonck
49 – Applewood Seven – Formula Le Mans – Oreca 09 – Damien Toulemonde/Mathias Beche

LM GT1

50 – Larbre Competition – Saleen S7-R – Gabriele Gardel/Patrice Goueslard/Fernando Rees
66 – Atlas FX-Team FS – Saleen S7-R – Carlo Van Dam/Zsolt Baumgartner/James Winslow

LM GT2

75 – Prospeed Competition – Porsche 997 GT3 RSR – Marco Holzer/Richard Westbrook
76 – IMSA Performance Matmut – Porsche 997 GT3 RSR – Raymond Narac/Patrick Pilet
77 – Team Felbermayr Proton – Porsche 997 GT3 RSR – Marc Lieb/Richard Lietz
78 – BMW Team Schnitzer – BMW M3 E92 – Jörg Müller/Dirk Werner
85 – Spyker Squadron – Spyker C8 Laviolette GT2R – Peter Dumbreck/Tom Coronel
88 – Team Felbermayr Proton – Porsche 997 GT3 RSR – Martin Ragginger/Christian Ried/Romain Dumas
89 – Hankook Team Farnbacher – Ferrari F430 GT – Dominik Farnbacher/Allan Simonsen
90 – CRS Racing – Ferrari F430 GT – Pierre Ehret/Phil Quaife/Pierre Kaffer
91 – CRS Racing – Ferrari F430 GT – Andrew Kirkaldy/Tim Mullen
92 – JMW Motorsport – Aston Martin V8 Vantage – Robert Bell/Darren Turner
94 – AF Corse – Ferrari F430 GT – Luis Perez Companc/Matias Russo
95 – AF Corse – Ferrari F430 GT – Giancarlo Fisichella/Toni Vilander/Jean Alesi
96 – AF Corse – Ferrari F430 GT – Gianmaria Bruni/Jaime Melo
99 – Gulf Team First – Lamborghini LP560 – Fabien Giroix/Roald Goethe

Foto: Frederic Le Floch/DPPI

Skriv en kommentar